Objednávky provedené v pracovní dny do 11:30 dopoledne expedujeme ještě tentýž den.

Co je to nanotechnologie?

nanotechnologie - nano molekula

Nanotechnologie je označení pro oblast vědy a průmyslu, která cíleně manipuluje s jednotlivými atomy tak, aby vznikaly látky a materiály s netradičními vlastnostmi, nebo objekty složené z jednotlivých atomů. Takové objekty potom fungují jako miniaturní stroje, roboti či integrované obvody tisíckrát menší než obvody vyráběné běžnou technologií.

Možná řádky napsané výše zní tak trochu jako z vědecko-fantastického filmu. Je však pravda, že s nanotechnologií jste se donedávna mohli setkat pouze na univerzitách a ve specializovaných vědeckých laboratořích. Mluvíme zde o velmi komplexní disciplíně, která se prolíná napříč obory fyziky, chemie, molekulární biologie a robotiky.

Nanotechnologie jako váš pomocník

Nicméně v posledních několika letech byl již základní výzkum některých aplikací přenesen pomocí průmyslu i do praxe a nyní může využívat výhod nanotechnologie každý z nás. I když jde zatím jen o střípky možností, které nám tato technologie může v budoucnosti nabídnout, již dnes je její uplatnění obrovské. 

Jedním z odvětví nanotechnologie, které je už v praxi ověřeno, je chemická nanotechnologie. Do tohoto odvětví patří i německá firma NanoConcept, která je převážně zaměřena na vývoj a výrobu aktivních povrchů. Její nano produkty nachází uplatnění převážně v oblastech ochrany povrchu materiálů a nano impregnace, proto se jim někdy přezdívá tekuté sklo.

Nanotechnologie inspirovaná přírodou

Inspirací pro tuto technologii byla příroda a její moudré řešení ochranných povrchů u rostlin a brouků. Nejznámějším příkladem je tzv. efekt lotosového květu. Voda z jeho listů okamžitě stéká, protože má jen velmi malý kontakt s povrchem a rostlina tak zůstává stále čistá, i když vyrůstá z bahna. Nano impregnace funguje stejně - odpuzuje kapaliny i nečistoty a zamezuje jejich přilnutí do struktury materiálu.  Velmi tak zjednodušuje běžné čištění a údržbu tam, kde je to potřeba.

lotosový květ byl předlohou pro průmysl, který okopíroval jeho samočistícího vlastnosti

Než se však pustíme do popisu principu chemické nanotechnologie, vysvětlíme si, co vlastně znamená pojem nano.

Co znamená pojem nano?

Slovo „nano“ pochází z řečtiny a znamená malost, vzdálenější význam by se dal přeložit jako trpaslík.  V řeči fyziky má význam jedné miliardtiny jednotky (10-9). Nanometr je miliardtina metru. Na tuto délku můžete vedle sebe postavit pět až deset atomů. Nanometr je v porovnání k milimetru velikostně jako fotbalový míč k zeměkouli. Nanotechnologie tak znamená pronikání do oblasti obrovských malých světů.  

nanotechnologie - lidský vlas

Jak nanotechnologie Nanoconcept funguje?

Jak už bylo řečeno, německá firma NanoConcept je zaměřena převážně na úpravu povrchových vlastností materiálů. Její nano produkty jsou vyrobeny z nano částic a dalších komponent, které se spojují pevně s ošetřeným povrchem, aby vytvořily požadovaný efekt. Tyto částice se uspořádávají během nanášení inteligentně; obsažené komponenty způsobující dokonalé přilnutí směrem k ošetřované ploše a částice způsobující lotosový efekt, jsou nasměrovány ven.

Tato "samo-organizace" vytvoří ultra-tenkou sklovitou vrstvu, která reaguje na povrch homogenním spojením a tak zaručuje extrémní životnost. To také chrání povrch před agresivními vlivy životního prostředí.

Ne všechno je nano i když se tak tváří

Ne všude, kde je napsáno NANO, jde o nanotechnologii! Často jde o výrobky na bázi silikonu, oleje, akrylu nebo teflonu nazývány jako nano výrobky, protože mají "krátkodobý" odpuzující efekt rovnající se ošetřenému povrchu nano částicemi. Na rozdíl od skutečné nanotechnologie firmy NanoConcept, musí být povrch ošetřený běžným silikonovým prostředkem velmi často obnovován, aby si zachoval vlastnosti! Zdánlivě příznivé ceny produktu tak vedou do cenové pasti. Zejména můžete vidět rozdíl v kvalitě odolnosti při mechanickém opotřebení stěrači, myček aut nebo působením páry.

 


Použité zdroje informací:

wikipedia.org

Nanoconcept.de

Lotus Leaf Effect program, developed for the NISE Network with funding from the National Science Foundation under Award Number 0532536