Objednávky provedené v pracovní dny do 11:30 dopoledne expedujeme ještě tentýž den.

Efekt lotosového květu

lotosový květNejprve bychom si měli krátce popsat samotný lotosový květ. Tedy lotosový květ neboli lotos je vodní rostlina s plovoucím květem na hladině.  Podobá se leknínu, který známe i z Čech, ale původ má v Asii a  Americe.  Lotosovému květu se daří převážně ve stojatých a pomalu tekoucích vodách.  Lotos má také významnou roli ve východním náboženství, lékařství a je obecně považován za symbol čistoty. 

V bahně a přece stále dokonale čistý lotosový květ

Právě schopnost rostliny "zůstávat stále čistá", i přesto, že vyrůstá z bahna, velmi zaujala širokou vědeckou komunitu a dnes je známa jako „efekt lotosového květu“ nebo jako "samočistící efekt".

Vědcům se díky vytrvalému laboratornímu výzkumu podařilo velké tajemství čistoty lotosu napodobit a pomocí nanotechnologie přenést i do průmyslu a našich domácností. Vzniklo tak zcela nové průmyslové odvětví, které nachází široké spektrum možností využití v oblasti materiálů a povrchů, které nám usnadňuje život v našem každodenním životě.   


Tajemství efektu lotosového květu a nanotechnologie

Navzdory neustálému vystavování prachu, špíně, dešti a dalším vlivům, listy lotosového květu zůstávají čisté a suché.  Vědci objevili, že tajemství lotosového květu je ukryto v povrchu jeho listů. Tenké hrbolky vysoké jednu miliardtinu metru, pokrývají povrch listu a chrání ho před vodou a usazováním nečistot. Tato schopnost lotosu udržuje jeho listy stále čisté a suché i za silného deště. Vědci využili nanotechnologii k tomu, aby tento efekt napodobili a vytvořili tak povrchy, které jsou voděodolné a mají samočistící vlastnosti.

detail povrchu lotosového květu

Povrch lotosového listu je pokryt velmi tenkými hrbolky. Tyto hrbolky jsou tak malé, že se mezi ně nedokáže dostat ani voda, ani žádné další nečistoty.

nanotechnologie-samočistící efekt

Na obrázku vidíte princip, jakým kapka vody smývá nečistoty pryč - samočistící efekt.


Jak využít efekt lotosového květu v bežném každodenním životě?

Ptáte se, jak bych si mohl díky samočistícímu efektu usnadnit život? Máte doslova nekonečné množství možností. Naše firma Nanoconcept je špičkový německý výrobce nano produktů, který úzce spolupracuje s vědeckými pracovišti a přináší na trh stále nové produkty, které vám zjednodušují život. Pro demostraci několik příkladů:

  • Pokud máte rádi sucho v botech, čistou bundu, nebo si nechcete dělat starosti s tím, že vám děti zase umažou vaši oblíbenou pohovku kečupem či kolou, pak určitě vyzkoušejte nano impregnaci textilu a kůže.
  • Chtěli byste si ušetřit dřinu s čištěním oken, umyvadel, vany, sprchového koutu nebo záchodové mísy? Pak je pro vás ideální nano ochrana skla a keramiky proti usazování špíny a vodního kamene.
  • Velmi populárním produktem jsou také nevididelné tekuté nano stěrače, které vám zaručí bezpečný výhled z auta a hlavně bezpečnější jízdu za každého počasí. Při testech bylo zjištěno, že zlepšují viditelnost skrze sklo až  o 34% a snižují reakční čas řidiče o 25%.

V příkladech využití nano produktů s efektem lotosového květu by se dalo pokračovat skoro do nekonečna. Doporučujeme vám prozkoumat náš web a zjistit, který produkt splní vaše potřeby.


Podívejte se na video, které ukazuje efekt lotosového květu na textilu - nano impregnace textilu a kůže


Použité zdroje informací:

wikipedia.org

Nanoconcept.de

Lotus Leaf Effect program, developed for the NISE Network with funding from the National Science Foundation under Award Number 0532536