Děkujeme za návštěvu! Objednávky provedené v pracovní dny do 12 hodin dopoledne expedujeme ještě tentýž den.

Impregnované oblečení vás mnohem lépe chrání před prochladnutím

impregnace obleceni - prevence pred podchlazenimNesprávně zvolené oblečení vám může zimní aktivity pěkně znepříjemnit. A nemusí jít ani rovnou o extrémní turistiku někde v ledové pustině. Promočená bunda nebo boty nejenže spolehlivě pokazí odpoledne na sjezdovce nebo procházku, ale je častou příčinou nachlazení, chřipky a v horším případě i zápalu plic.

Mít na sobě mokré oblečení je nepříjemné a zdraví nebezpečné. Když vám například od sněhu navlhne horní vrstva lyžařské kombinézy, je zároveň oslabena i funkčnost spodních vrstev oblečení. Ty plní funkci tepelné izolace a sání vašeho potu.

V konečném důsledku, což mnozí podceňují, mokré oblečení zapříčiňuje rychlou ztrátu tělesného tepla i následné podchlazení.

Za tepelné ztráty může tepelný most

ztratu tepla zpusobuje tepelny mostVoda je totiž velmi špatný tepelný izolant - proti vzduchu až 20x horší. Ve studeném prostředí odvádí teplo z lidského těla ven tedy až 20x rychleji! Z mokrého oblečení se tak stává tepelný most, který způsobí rychlý únik tepla. Doslova ho přenáší do chladnějšího okolí a zapříčiní zbytečnou ztrátu energie a následné prochlazení organismu.

V mokrém oblečení ztrácíte teplo až 20x rychleji

 • běžné oblečení snižuje ztrátu tělesného tepla cca. o 1/2
 • speciální oděv dokáže snížit tepelné ztráty až na 1/6
 • naopak mokré oblečení zvýší ztráty tělesného tepla až 20x!

Z výše uvedených čísel je celkem pochopitelné, že svrchní vrstva oděvu či lyžařské kombinézy by měla vždy být spolehlivě nepromokavá.

Nejjednodušší cesta k nepromokavému oblečení

ochránit se před promočením vám pomůže nano impregnace textiluNěkteré druhy textilu jsou už samy o sobě dobře odolné proti navlhnutí, jiné jsou na tom o poznání hůře. Nejjednodušší způsobem jak nepromokavost oděvu zlepšit je impregnace.

Impregnačních přípravků použitelných na oblečení je na trhu celá řada a lze je rozdělit do dvou základních skupin: běžná impregnace a nano impregnace. Přípravky se od sebe liší hlavně v účinnosti ochranné vrstvy a životností. Běžné impregnace jsou většinou založeny na teflonu, vosku, silikonu nebo oleji. Jejich výhodou je nízká cena, ale nevýhodou je velmi krátká životnost ochranné vrstvy zpravidla v řádech dnů.

Dalším problém běžných impregnací je, že vytváří na povrchu textilu souvislý ochranný film. Když je celistvý, ochraňuje oděv před kapalinou, ale nepropouští vzduch – oblečení nedýchá, brání proudění par směrem ven a vaše tělo se v důsledku pocení rychle zapaří.

Naopak, když je celistvost ochranného filmu porušena, impregnace přestává chránit před promočením a je potřeba ochrannou vrstvu obnovit.

Na scénu přichází nano impregnace textilu

Nano impregnace je na tom se svými vlastnostmi o poznání lépe. Vyplývá to již z podstaty technologie, kterou používá – nanotechnologie. Tato nová technologie se inspirovala v přírodě lotosovým květem, který je stále suchý a čistý. Impregnační roztok obsahuje nano částice, které se přichytí na textilních vláknech oblečení a mají schopnost extrémně odpuzovat kapaliny.

Protože ochranná vrstva netvoří kompaktní film, ale spíše shluk částic, impregnované oblečení dýchá a má mnohem větší mechanickou odolnost a tím i několikrát delší životnost.

Proč dát přednost nano impregnaci před klasickou?

 • nano impregnace chrání oděv před promočením mnohem intenzivněji než klasická impregnace
 • oděv zůstává prodyšný - dýchá
 • nano impregnace je ekologická
 • chrání povrch oblečení, který se i snadno čistí
 • životnost nano impregnace je až 10 vyprání a nevadí ji ani sušička
 • nano impregnace je odolná proti mechanickému setření

Příklady využití nano impregnace oblečení v zimní sezóně:

 • kožené a semišové vycházkové i goretexové outodorové boty
 • rukavice
 • bundy a kabáty
 • lyžařské kombinézy a kalhoty

 sdílejte set ochrany automobilu na FB

Líbil se vám nebo pomohl vám tento článek?

Váš like nás bude motivovat napsat další. Děkujeme!

 

 

 


Kromě našich zkušeností jsme také čerpali informace pro tento článek zde:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Termoregulace


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.