Objednávky provedené v pracovní dny do 11:30 dopoledne expedujeme ještě tentýž den.

Impregnované oblečení vás mnohem lépe chrání před prochladnutím

impregnace obleceni - prevence pred podchlazenimNesprávně zvolené oblečení vám může zimní aktivity pěkně znepříjemnit. A nemusí jít ani rovnou o extrémní turistiku někde v ledové pustině. Promočená bunda nebo boty nejenže spolehlivě pokazí odpoledne na sjezdovce nebo procházku, ale je častou příčinou nachlazení, chřipky a v horším případě i zápalu plic.

Mít na sobě mokré oblečení je nepříjemné a zdraví nebezpečné. Když vám například od sněhu navlhne horní vrstva lyžařské kombinézy, je zároveň oslabena i funkčnost spodních vrstev oblečení. Ty plní funkci tepelné izolace a sání vašeho potu.

V konečném důsledku, což mnozí podceňují, mokré oblečení zapříčiňuje rychlou ztrátu tělesného tepla i následné podchlazení.

Za tepelné ztráty může tepelný most

ztratu tepla zpusobuje tepelny mostVoda je totiž velmi špatný tepelný izolant - proti vzduchu až 20x horší. Ve studeném prostředí odvádí teplo z lidského těla ven tedy až 20x rychleji! Z mokrého oblečení se tak stává tepelný most, který způsobí rychlý únik tepla. Doslova ho přenáší do chladnějšího okolí a zapříčiní zbytečnou ztrátu energie a následné prochlazení organismu.

V mokrém oblečení ztrácíte teplo až 20x rychleji

 • běžné oblečení snižuje ztrátu tělesného tepla cca. o 1/2
 • speciální oděv dokáže snížit tepelné ztráty až na 1/6
 • naopak mokré oblečení zvýší ztráty tělesného tepla až 20x!

Z výše uvedených čísel je celkem pochopitelné, že svrchní vrstva oděvu či lyžařské kombinézy by měla vždy být spolehlivě nepromokavá.

Nejjednodušší cesta k nepromokavému oblečení

ochránit se před promočením vám pomůže nano impregnace textiluNěkteré druhy textilu jsou už samy o sobě dobře odolné proti navlhnutí, jiné jsou na tom o poznání hůře. Nejjednodušší způsobem jak nepromokavost oděvu zlepšit je impregnace.

Impregnačních přípravků použitelných na oblečení je na trhu celá řada a lze je rozdělit do dvou základních skupin: běžná impregnace a nano impregnace. Přípravky se od sebe liší hlavně v účinnosti ochranné vrstvy a životností. Běžné impregnace jsou většinou založeny na teflonu, vosku, silikonu nebo oleji. Jejich výhodou je nízká cena, ale nevýhodou je velmi krátká životnost ochranné vrstvy zpravidla v řádech dnů.

Dalším problém běžných impregnací je, že vytváří na povrchu textilu souvislý ochranný film. Když je celistvý, ochraňuje oděv před kapalinou, ale nepropouští vzduch – oblečení nedýchá, brání proudění par směrem ven a vaše tělo se v důsledku pocení rychle zapaří.

Naopak, když je celistvost ochranného filmu porušena, impregnace přestává chránit před promočením a je potřeba ochrannou vrstvu obnovit.

Na scénu přichází nano impregnace textilu

Nano impregnace je na tom se svými vlastnostmi o poznání lépe. Vyplývá to již z podstaty technologie, kterou používá – nanotechnologie. Tato nová technologie se inspirovala v přírodě lotosovým květem, který je stále suchý a čistý. Impregnační roztok obsahuje nano částice, které se přichytí na textilních vláknech oblečení a mají schopnost extrémně odpuzovat kapaliny.

Protože ochranná vrstva netvoří kompaktní film, ale spíše shluk částic, impregnované oblečení dýchá a má mnohem větší mechanickou odolnost a tím i několikrát delší životnost.

Proč dát přednost nano impregnaci před klasickou?

 • nano impregnace chrání oděv před promočením mnohem intenzivněji než klasická impregnace
 • oděv zůstává prodyšný - dýchá
 • nano impregnace je ekologická
 • chrání povrch oblečení, který se i snadno čistí
 • životnost nano impregnace je až 10 vyprání a nevadí ji ani sušička
 • nano impregnace je odolná proti mechanickému setření

Příklady využití nano impregnace oblečení v zimní sezóně:

 • kožené a semišové vycházkové i goretexové outodorové boty
 • rukavice
 • bundy a kabáty
 • lyžařské kombinézy a kalhoty

 Kromě našich zkušeností jsme také čerpali informace pro tento článek zde:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Termoregulace