Objednávky provedené v pracovní dny do 11:30 dopoledne expedujeme ještě tentýž den.

Tekuté sklo(nano sklo): pod záhadným názvem se skrývá univerzální pomocník

Tekuté sklo - slovní spojení, které budete mnozí z vás znát možná jen z kosmetiky, kde se takto ne zcela přesně nazývá technika úpravy nehtů. Tekuté sklo je ale také oblíbené označení v poslední době hodně populárních nanotechnologií. Proč se mu ale říká právě takto?

Výraz tekuté sklo totiž naprosto jasně a jednoduše vystihuje schopnosti nano částic, v našem případě nano impregnací, které jejich vlastností využívají. Nano impregnace bude mnohým znít jen jako nějaká další látka, co má něco chránit. Zato „tekuté sklo“ už jen při vyslovení vyvolá zájem. Jak může sklo téct? A pokud ano, jaké bude mít asi vlastnosti? Pomůže mi k něčemu?


koupelna bez vodního kamene bude stále zářit jako nová špína už se nebude zažírat, proto bude úklid koupelny otázkou několika minut sprchový kout lze ochránit před usazováním špíny a vodního kamene

Umí sklo téct?

Ale popořadě. Nano impregnace, tedy použití tzv. tekutého skla, je skutečně potažení chráněné látky ultra-tenoučkou (prostě nano) vrstvičkou oxidu křemičitého (SiO2). Lidově řečeno křemenu nebo křemenného písku, ze kterého se vyrábí křemenné sklo. Ale proč půjde v našem případě o sklo zrovna „tekuté“? Křemičitá vrstva si totiž uchovává na naneseném materiálu pružnost a přilnavost. Ať už ošetřujeme impregnací, jejíž pojivou látku tvoří voda (na savé materiály) nebo ethanol (na pevný povrch), vždy díky fyzikálním zákonům nano světa vytvoří spolehlivou a trvanlivou ochranu. Ochranu, co je jako tenoučké sklo nejen snadno omyvatelné (díky tzv. efektu lotosového květu), neviditelná a průhledná, ale co je navíc prodyšná, pružná a elastická a hlavně pevná a odolná.

Kde se plísním nedaří

Dobře, ale mnozí se zeptají, k čemu mi tato skvělá ochrana bude? Sečtěte si všechny vyjmenované vlastnosti dohromady a dostane ideální vrstvu, která dokáže zabránit prosakování vody, zaručí ale naopak prodyšnost (třeba takto impregnované textilie budou dýchat), odolnost a dlouhodobou účinnost. A protože odpuzuje vodu opravdu dokonale, nedaří se na takto ošetřeném povrchu ani různým houbám, mikrobům, mechům a plísním.

 

Užitečné vlastnosti „tekutého skla“:

  • dlouhodobá ochrana
  • prodyšnost
  • schopnost odpuzovat vodu
  • samočisticí účinek
  • ekologičnost

 


tekuté stěrače zaručí jasný výhled z auta i za velmi deštivého počasí nano stěrače usnadní škrábání námrazy i zmrzlého sněhu ze skla automobilu jízdna v noci za deště je s tekutými stěrači bezpečnější

Možná vás hned napadají konkrétní možnosti s širokým využitím: impregnace bot, oblečení nebo polstrovaného nábytku. Ale to není vše! Z pevných matriálů ochráníte obložení v koupelně, drobnou zahradní architekturu, skleníky, venkovní sošky nebo pomníky. A jedna perlička na závěr, dokážete si představit využití tekutého skla jako tzv. nano-stěrače.nano-stěrače? Tekuté sklo nejen chrání vaše auto před špínou či námrazou, ale také z něj zajistí i v hustém dešti nečekanou viditelnost. Vyzkoušejte to!